W pierwszym tegorocznym numerze polecamy Państwa uwadze drugą część opisu technik wykonywania podstawowych projekcji radiologicznych autorstwa lek. wet. Łukasza Juźwiaka, zaś sondowanie żołądka opisała dla Państwa dr n. wet. Natalia Dąbrowska. W dziale pielęgnacji odnajdą Państwo wskazówki jak dbać o świnkę morską oraz jak poprawnie szczotkować oraz wyczesywać psy. Urszula Baumgart opisała ćwiczenia aktywne jako integralną część każdego programu usprawniania, a Magdalena Bujnik omówiła przepuklinę jądra miażdżystego typu I. Dowiedzą się również Państwo o tym jaka powinna być odpowiednia dieta królików oraz czy kot może być wegetarianinem.
Sejm przyjął poprawki senatu do ustawy o zwierzętach doświadczalnych, konferencja VEPRA powraca tej jesieni oraz regeneracja mózgu myszy przeczytacie w naszych VetNewsach!
Rany to częsty problem, z którym spotyka się lekarz weterynarii. Nie każda rana kwalifikuje się do pierwotnego zamknięcia. Szczególnej troski wymagają rany zakażone, stare i brudne. W tych przypadkach leczenie otwarte jest najlepszym wyjściem. Leczenie rany otwartej wymaga znajomości przebiegu procesów gojenia oraz umiejętnego dobrania techniki i opatrunku do potrzeb pacjenta.
Celem artykułu jest przedstawienie i opisanie metod przeprowadzania podstawowych technik badania radiologicznego w medycynie weterynaryjnej psów i kotów. Poniżej zostały opisane główne techniki wykonywania badań rentgenowskich klatki piersiowej, jamy brzusznej, kręgosłupa oraz szkieletu kończyn w najczęściej wykonywanych projekcjach przy zastosowaniu pionowej wiązki centralnej. Ryciny zawarte w artykule obrazują zasięg wiązki i punkty padania wiązki promienia centralnego stosowane do opisanych radiogramów.
Szynszyle należą do bardzo ciekawskich i ruchliwych zwierząt. Z tego powodu narażone są na wiele niebezpieczeństw. Warto się z nimi zapoznać, aby doradzić właścicielowi, jak skutecznie im przeciwdziałać.
Sondowanie to termin oznaczający wprowadzenie sondy, najczęściej do żołądka i/lub dwunastnicy, w celu wykonania procedur medycznych, tj. upuszczenia nagromadzonego gazu w żołądku, pobrania treści żołądka dla zdiagnozowania choroby, jak również w celu np. sprawdzenia drożności przełyku.
Świnka morska (Cavia porcellus) – popularne, kontaktowe zwierzątko domowe niedużych rozmiarów, o długości ok. 35 cm i wadze u samic ok. 800 g, natomiast u samców ok. 1200 g. Gryzonie te przybyły do Polski zza oceanu.
W niniejszym artykule autor chciał przedstawić przyczyny braku skuteczności terapii przeciwpchelnej, a także wzbudzić w Was świadomość odpowiedzialności spoczywającej na pracownikach zakładów leczniczych dla zwierząt, jako ekspertów w walce z pasożytami, mogących w znaczący sposób pokierować właścicieli zwierząt i zwiększyć skuteczność terapii.
Wielu właścicieli psów, a także wielu groomerów wyraża taką opinię, że szczotkowanie czy wyczesywanie martwej sierści psa jest bolesne. Dlatego zamiast wyczesania proponują lub stosują krótkie strzyżenie, zastępując ubrankiem naturalną okrywę.
Ćwiczenia aktywne są integralną częścią właściwie każdego programu usprawniania, rozpoczynamy je tak szybko, jak jest to u danego pacjenta możliwe, ponieważ są absolutnie niezbędne do prawidłowego przebiegu terapii.
Corleone, 3-letni pekińczyk, trafił na rehabilitację 10 dni po zabiegu hemilaminektomii. Operacja przeprowadzona była bezpośrednio po incydencie dyskopatycznym. Uszkodzenie obejmowało Th12-L1.
Masaż jest jedną z najstarszych metod leczenia stosowanych w rehabilitacji. Głównym „narzędziem” są ręce masażysty, które powodują pobudzanie bodźców na ciele zwierzęcia. Niezbędna do tego jest bardzo dobra znajomość anatomii, w szczególności zaś aparatu ruchu.
Szczekliwość psów bywa częstym powodem utrapienia ich właścicieli, konfliktów z sąsiadami, interwencji policji lub straży miejskiej. Nadmiernie szczekające psy nie pozwalają spać, przyjmować gości, ograniczają ich opiekunom normalne życie i kontakty z innymi ludźmi.
W artykule opublikowanym w czasopiśmie „VetPersonel” 3/2014, dotyczącym agresji psów i kotów, poruszone zostały takie tematy, jak: definicja zachowań agresywnych, ich podział, ogólne przyczyny oraz sposoby zapobiegania.
Niniejszy artykuł przedstawia informacje na temat podstaw żywienia królików. Skomplikowany układ pokarmowy tych zwierząt sprawia, że często występują u nich schorzenia gastryczne. Sytuacji nie poprawia fakt stosunkowo małej wiedzy właścicieli na temat potrzeb żywieniowych ich zwierząt. Znajomość podstaw żywienia królików i gryzoni roślinożernych pozwala na szybkie skorygowanie błędów żywieniowych, co wpływa znacząco na szybkość leczenia wielu chorób.
Koty są idealnym towarzyszem dla współczesnego człowieka. Większość z nich nie wychodzi na zewnątrz, nie domaga się spacerów, mogą pozostawać dłużej same w domu (w porównaniu do psów), a i pielęgnacja sierści dotyczy głównie kotów długowłosych.
Z upływem lat w organizmie psa zachodzą istotne zmiany wpływające nie tylko na jego wygląd, ale przede wszystkim na zachowanie. Wraz ze spadkiem tempa przemiany materii następuje zmniejszenie aktywności zwierzęcia, co jest szczególnie dobrze widoczne u ras dużych, natomiast psy ras małych mogą być ruchliwe i pełne energii do późnej starości.
Rozmowa z Magdaleną Hajduk, właścicielką Centrum Rehabilitacji Weterynaryjnej Motus w Sosnowcu. Jest to miejsce, gdzie, ważne są otwarty umysł i dopasowanie terapii specjalnie do danego pacjenta.
Medycyna behawioralna zwierząt jest prężnie rozwijającą się dziedziną weterynarii. Coraz częściej lekarze zwracają uwagę nie tylko na fizjologiczne przyczyny zachowań zwierząt, lecz szukają podłoża problemów głębiej. 6 i 7 grudnia 2014 roku w Warszawie odbył się największy kongres medycyny behawioralnej, zorganizowany przez Centrum Szkoleń Behawioralnych Etovet.
195 zaangażowanych firm, 20 pokazów, prezentacji i wystaw, 10 konkursów, 24 wykłady, 38 organizacji pozarządowych i około 16 tysięcy odwiedzających. Tak w skrócie można opisać zeszłoroczną edycję tradycyjnych wrocławskich Targów Zoologiczno-Botanicznych ZOO-BOTANICA 2014.